En viktig del i allt skönlitterärt skrivande (särskilt om man är en planerare) är att veta hur man manövrerar sina rollfigurer till rätt plats i storyn. Om rollfigurerna inte befinner sig på rätt plats kan det nämligen bli känslomässiga, geografiska, intellektuella, etc hopp i berättelsen. Sånt förstör upplevelsen för läsaren. Bra manövrering å andra sidan syns inte, och kan till och med öka på berättelsens spänningspunkter och karaktärisering.
Ett par sätt att manövrera rollfigurerna som brukar fungera är att:
- om du vill att dina rollfigurer ska till punkt A, låt dem vara på väg till punkt B eller vilja stanna hemma
- låt dem försöka ett par gånger innan de lyckas, och framför allt om du tvingar dem att bli mer ärliga än de någonsin varit tidigare
- låt rollfiguren tro sig vara framme, när den i själva verket bara är halvvägs
- göm framgången bakom misstaget
- bygg från vardera änden, d.v.s. genom att planera utvecklingen steg för steg både från där rollfiguren befinner sig nu och där rollfiguren behöver sluta, tills de möts i mitten
Det här kommer jag skriva mer om i min nästnästa skrivbok, Författarens intrigbok. Min nästa bok handlar om struktur och kommer förhoppningsvis i tid till bokmässan.
Lennart Guldbrandsson, författare, lektör och föreläsare
På min blogg hittar du över 100 inlägg med skrivtips.
Jag har publicerat över tio böcker, inklusive tre om att skriva. Du kan få två av mina böcker gratis.
Om du vill ha hjälp med dina berättelser eller din fackbok, hör av dig.